Jak správně prezentovat sekt, champagne nebo prosecco

V předcházejícím článku o bílém víně jsem psala, že bílé víno zbožňuji, což je pravda. Ale další pravdou je, že mám ráda i prosecco a jemu podobná šumivá vína, neboť v nich jsou přírodní bublinky a ne uměle vytvořené. Také jsem se zmínila o víně zbaveném alkoholu, které je vlastně též s bublinkami a je opravdu luxusní.

Před psaním tohoto článku jsem si nalila skleničku bílého nealkoholického vína a vysloveně si tu pohodu a klid užívám. 🙂

Tato vína jsou nejčastějším welcome drinkem při slavnostních příležitostech jako jsou např. promoce, svatby, narozeninové oslavy apod. Hodně lidí uznává šumivá či perlivá vína jako aperitiv. Ještě před tím, než ale z hrdla lahve vyletí špunt, je dobré vědět, že nejsou bublinky jako bublinky a že mezi nimi může být někdy dost zásadní rozdíl.

Pustíme se tedy do popsání rozdílu mezi šumivým a perlivým vínem a dále jak oba druhy správně prezentovat.

Málokdo například ví, že italské Lambrusco, které tak příjemně osvěží v letních dnech je perlivé víno a že perlivé a šumivé víno není totéž. Jako perlivé víno se totiž označují ta vína, která jsou při lahvování nasycena oxidem uhličitým.

V šumivém víně vzniká oxid uhličitý samovolně, a to díky přidání směsi cukru a kvasinek nazývané tirážní likér (liquer de tirage) do prvotně kvašeného vína. Tímto se odstartuje proces druhotného kvašení, kdy se za pomoci kvasinek přeměňuje cukr na etanol a oxid uhličitý. A i zde se mohou šumivá vína významně lišit.

Ať už se ale jedná o šumivé víno vyráběné jakoukoliv metodou, vždy platí stejná označení, která udávají, jaký je obsah cukru na litr vína. Brutnature je takové víno, do kterého nebyl přidán žádný cukr a jeho obsah nesmí překročit 3 g cukru v litru vína. Při výrobě vína extra brut se již cukr přidává, ale jeho obsah musí být méně než 8g na litr vína. Dalším stupněm je brut (méně než 15g), extra sec (12 až 20g), sec (17 až 30g), demi-sec (33 až 50g) a doux (více než 50g).

Ovšem na vrcholu všech těchto lahodných nápojů se nachází víno šampaňské, které lze bez váhání označit za perlu mezi všemi šumivými víny. Jedinečnost šampaňského spočívá hned v několika bodech. Asi tím nejméně známým je skutečnost, že přestože se jedná o víno bílé (jenom v malém procentu je produkováno také v barvě rosé), dvě ze tří odrůd, ze kterých se šampaňské vyrábí, jsou modré bobule (PinotNoir a Pinot Meunier – Mlynářka). Třetí odrůdou z bílých bobulí je Chardonnay.

Naopak tím nejznámějším, co o šampaňském ví asi každý, je skutečnost, že jako šampaňské, neboli champagne, může být označeno pouze šumivé víno, které vzniklo ve vinařské oblasti Champagne. Zajímavé je, že vinice v této oblasti patří k těm nejsevernějším v celé Francii. To je také jeden z důvodů, proč chuť šampaňského je kdekoliv na světě nenapodobitelná. Jedinečné mikroklima, půda bohatá na vápník a zrání vína v hlubokých vápencových sklepích vytvářejí víno, které okouzluje svět už stovky let.

Vybavení pro prezentaci sektu nebo champagne nebo prosecca:

 • Příručník – látkový ubrousek 40×40 cm, který má číšník přehozen přes předloktí
 • Talířek s 2ks ubrousků na korek
 • Chladicí nádoba pro bílé víno
 • Odpovídající sklenky

Příprava prezentace sektu apod. u hosta, před otevřením lahve

 • Skleničky pokládáme vpravo před špičku nože

Postup prezentace

Lahev vždy otevírejte před zákazníkem u stolu, nikoliv předem

 • Prezentaci provádějte z vhodné strany, ideálně zleva. Samotný servis pak zprava, kdy lahev držíte v pravé ruce (nechcete přeci nikomu loktem vyrazit zuby).
 • Zeptejte se, kdo bude víno degustovat, nemusí to být vždy ten, kdo víno objednává.
 • Degustujícímu hostovi víno předveďte a prezentujte odrůdu nebo název vína, výrobce vína, ročník vína a popřípadě přívlastek vína.
 • Zátku vytahujte z lahve tiše a za pomoci příručníku tak, abyste se holou rukou nedotýkali korku.
 • Po otevření lahve čichem zhodnoťte korek, zda víno není špatné (může se to stát).
 • Odložte korek na připravený talířek s ubrouskem tak, aby mohl i degustující host přivonět ke korku.
 • Degustujícímu hostovi nalijte cca 0,04l vína do jeho sklenky.
 • Ať host ochutná a sám vyhodnotí, jestli je víno v pořádku.
 • Po jeho odsouhlasení víno rozléváme postupně ostatním hostům (max. 1 dcl, cca 3/4 skleničky) po směru hodinových ručiček, a to v pořadí dámy, významní hosté, pánové, a nakonec dolijte degustujícímu hostovi.
 • Po nalití všem hostům lahev pokládáte do chladicího boxu tak, aby etiketa směřovala k degustujícímu hostovi.
 • Po prezentaci a degustaci vína se zeptejte, zda můžete odnést korek (někteří lidé zátky sbírají, zvláště od prémiových vín).

Během večera hostům dolévejte dle úsudku tak, abyste je nerušili.

Pokud si host objedná další, stejnou lahev, degustaci již neprovádíme, jen prezentujeme, že je stejná a po otevření zkontrolujeme čichem, že lahev je v pořádku a opět doléváme postupně ostatním hostům tak, jak je popsáno výše.

Až budete zase někdy něco slavit, tak si na nás vzpomeňte a s bublinkami to nepřehánějte, ať vás druhý den nebolí hlava. 🙂

Ať vítězí bublinky! 🙂

Máme za sebou několikaletou úspěšnou cestu v oblasti gastronomie a jejího fungování s propojením na personalistiku a mzdy. Proto Vás snadno a rychle naučíme, jak po všech stránkách, efektivně založit případně vést Váš podnik s týmem snů, který Vám pomůže při vytvoření příjemného gastronomického zážitku Vašich hostů. Náš příběh si přečtěte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.