Jak jsem psala v minulém článku, jsem spíše milovnicí bílého vína, ale to červené nemůžeme opomenout. To by nám někteří spoluobčané dali pěkně za uši. 🙂 Anebo můj tatínek, který preferuje červené víno.
Je zajímavé, jak se v průběhu života chuťové buňky mění. Maminka vždy milovala červené víno, ale posledních pár let dává přednost bílému. Částečně je to i kvůli jejím migrénám. Červené víno je zhoršovalo, bílé nedělá nic.
Během večera hostům dolévejte dle úsudku tak, abyste je nerušili.
Pokud si host objedná další, stejnou lahev, degustaci již neprovádíte, jen prezentujete, že je lahev stejná a po otevření zkontrolujte čichem, že lahev je v pořádku a opět dolévejte postupně ostatním hostům tak jak jsem popsala výše.
Dekantace znamená přelití vína z lahve do karafy. Tento proces není ovšem jen divadlem pro klienty v noblesních restauracích, ale je skutečně důležitým procesem při konzumaci vína.
Dekantuje se ze dvou důvodů:
Karafu, do které víno přeléváte, musíte nejdřív takzvaně zavínit – to znamená, že do ní nalijete malé množství vína a krouživými pohyby z ní víno vyléváte do připravené sklenice. Je důležité, aby s vínem přišlo do styku celé dno nádoby. Poté do karafy přelijete opatrně zbytek lahve. S lahví manipulujte opatrně, abyste nezvířili kaly na dně. Můžete použít i svíci, proti které lépe při nalévání uvidíte, kde končí čirá tekutina a kde už začíná kal. Všichni vinaři vám řeknou, že víno je živé. I při konzumaci by se s ním tak mělo zacházet. Víno by mělo být v teplotě, při které se bude konzumovat, alespoň několik hodin.
Dekantace a stylové podávání není vyhrazené jen someliérům ve vinných sklepech. Můžete si i vy doma udělat z pití vína rituál, na který se budete těšit.
Jaká vína můžeme vlastně dekantovat? Dekantují se jak bílá, tak červená vína. U bílých se však o tom vedou diskuze. Vždy však budeme dekantovat starší červená vína. V těch se postupem času ležením vytvořil sediment, který musíme oddělit. Tato vína dekantujeme až několik hodin před jejich podáváním. Mladší červená vína dekantujeme především kvůli provzdušnění.
Co se týče bílých vín, dekantují se především ta velká, dlouho barikovaná, která se tak provzdušní a otevřou.
U šumivých a růžových vín se dekantace tradičně neprovádí.
Vybavení potřebné k dekantaci je stejné jako u servírování vína + karafa, svíčka, zápalky a dekantační košík (do kterého odložíte lahev vína).
Postupujete jako u prezentace vína, jen před naléváním vína degustujícímu hostovi do skleničky musíte učinit následující kroky:
Dali byste si k červenému vínu nějaký dobrý, nejlépe francouzský sýr a k tomu ještě třeba ořechy? A nebo jste na maso? Tak v tom případě pořádný hovězí steak. 🙂 Jééé, já mám na to takovou chuť, i když to červené víno bych si odpustila. 😀
Věřím, že jste se opět přiučili něco nového a že nás doporučíte dál.
Hodně úspěchů a NAZDRAVÍ! 😀