Jak na správné stolování

V gastronomickém oboru se stále častěji setkáváme s tím, že zaměstnanci restaurací, ale hlavně jejich návštěvníci, neznají základní pravidla stolování. Pak obsluze vyčítají, že nejedná tak, jak by si oni představovali. Tento nešvar je nepříjemný pro obě strany a přitom se mu dá velmi lehce předejít.

Nedá nám to a musíme se s vámi podělit o příběh, který se nám nedávno stal. Bylo to úsměvné, ale po profesionální stránce vlastně spíš k pláči. Vzácný příklad (alespoň doufáme) toho, kdy jednatelka hotelu neví, jak správně stolovat. Přišla s kolegyní na oběd, objednaly si steak upravený na medium. Když pomineme fakt, že tvrdila, že její steak není medium, přičemž to byl ukázkově udělaný steak, tak největším faux pas [fó pa] bylo, že neuměla založit příbor po dokončení konzumace. Obě totiž nechaly  příbor na talíři překřížený i se zbytky jídla, které nedojedly a čekaly, až obsluha odnese talíře.

 

Po pěti minutách čekání vstaly a odešly s tím, že nebudou platit, když nedostaly správný servis a ani dobře upravené maso. Jejich neznalost základního stolování nás přivedla k napsání tohoto článku.

Pojďme si ukázat, jak na správné stolování, abychom nebyli pro smích.

V restauraci

 1. Do restaurace vstupuje první muž (ano je to tak, i když všude jinde má ve dveřích přednost žena). Důvodem je ochrana ženy před situací uvnitř restaurace.
 2. Pokud vás ke stolu uvádí číšník, vždy hlasitě pozdravte/odpovězte na pozdrav. Je to úcta, i číšník vás jistě pozdravil.
 3. Nezapomínejme na pravidlo, že dáma má vždy přednost. Proto ženě odsouváme židli od stolu, a pak ji přisuneme tak, aby mohla usednout. Poté usedá na svou židli muž. Toto neplatí pouze v případě, že vás ke stolu usazuje číšník.
 4. Muž sedí naproti ženě, případně po její levici.
 5. Pokud vám číšník přinese víno či sekt, tak skleničku vždy držíme za její stopku a při ťuknutí se díváme ženě do očí. Pokud máme objednané jiné pití (včetně piva), sklenici pouze pozvedneme.
 6. V dražší restauraci naleznete na stole látkový ubrousek, ten si položte do klína nejpozději při servírování prvního chodu. Pokud máte na stole papírový ubrousek, tak ten na klín nepatří. Výjimkou je novodobý pevný papírový ubrousek, složený do různých tvarů jako ozdoba na stole, ten se používá stejně jako látkový.
 7. Každý host si vybírá jídlo vždy sám, dle své chuti. Určitě je možné jídlo doporučit, pokud restauraci znáte.
 8. Po donesení jídla muž čeká, až začne jíst žena případně hlavní osoba u stolu, poté začíná jíst i muž a ostatní hosté.
 9. Lokty na stůl nepatří. Při jídle by ruce měly být volně podél těla, o stůl se opírají přibližně v polovině předloktí. Ostatní hosté by na vaše ruce měli stále vidět.
 10. V lepších restauracích naleznete na stole více příborů, než jste běžně zvyklí. Na jednotlivé chody se používají příbory postupně od vnějšího okraje směrem k talíři. Na dezert se používají vidlička a lžička ležící při horním okraji talíře.
 11. Pokud máte jako přílohu chléb, tak jej nikdy neukusujte, vždy jen ulamujte jednotlivá sousta.
 12. Pokud dojíte, tak je potřeba složit příbor rovnoběžně k sobě, směrem doprava. Jakmile zůstane příbor překřížený, obsluha má za to, že jste ještě nedojedli, jen máte přestávku v jídle a talíř neodnesou. Látkový ubrousek se po ukončení konzumace pokládá složený vlevo vedle talíře.
 13. Párátko je ve společnosti známých osob povolené (samozřejmě s nutností zakrytí úst), nicméně ve vybrané společnosti je jeho použití nepřípustné.
 14. Sklenice na nápoje k hlavnímu chodu jsou umístěné nad čepelí nože. Ostatní sklenky jsou vpravo nad dezertním příborem.


Zasedací pořádek během významné události

 • Společensky významná osoba, nebo osoba nejdůležitější sedí vždy zády ke stěně a má dobrý výhled na všechny ostatní přítomné.
 • Při slavnostním obědě nebo večeři je nejčestnější místo po pravé straně hostitelky nebo hostitele.
 • Hostitelka a hostitel sedí vždy proti sobě.
 • Při větším počtu osob sedí střídavě muž a žena. Partneři by měli sedět tak, aby muž měl svoji ženu po pravé straně.

Sklo na nápoje

Nápoje by vždy měly odpovídat jídlům, ke kterým jsou servírovány. Samozřejmostí by měla být čistá studená voda.

Před každým napitím během konzumace je slušností si utřít ubrouskem ústa.

Základní pravidla pro výběr sklenic

 1. Na sekt se používá štíhlá sklenka, která lépe zachovává pěnu a perlení.
 2. Bílé a růžové víno se nalévá do úzké sklenky na delší stopce. Novodobým trendem je, že i některé bílé víno se nalévá do objemnějších sklenic, neboť má buket a lépe se vychutná. Není to tedy chyba či neznalost personálu. Objem sklenky by měl být do 350 ml.
 3. Červené víno nejlépe vynikne a chutná v širší a objemnější sklenici.
 4. Portské, sladká a alkoholizovaná vína se nalévají do menší sklenky na nízké stopce. Její objem je do 220 ml., jinak je sklenka stejná, jako na bílé víno.
 5. Tvrdý alkohol se servíruje podle daného druhu alkoholu buď do sklenic na stopce, nebo do sklenic ze silnostěnného skla. jejich objem je v rozmezí 65 – 70 ml.
 6. Vodové sklo – nealkoholické nápoje se nalévají do sklenic klasických tvarů, bez stopky, vždy pevně ložené na stole.
 7. Pivo by mělo být v pivní sklenici nebo půllitru (dle daného pivovaru).
 8. Martini a cinzano sklo V-shape
 9. Whisková sklenička
 10. Koňaková sklenička


Příklady skleniček, mohou se lišit dle výrobce

Příklady skleniček, mohou se lišit dle výrobce

Držení sklenic

Sklenice se vždy drží co nejníže, nejlépe za stopku, aby na nich nebyly viditelné otisky prstů. Výš ke středu sklenice se mohou držet pouze sklenice s červeným vínem, které jsou objemnější a jejich držení je náročnější.

Pořadí podávání nápojů

 • Aperitiv – alkoholický nápoj, který se podává 15-20 minut před začátkem jídla. Zpříjemňuje čekání na pokrm a probouzí větší chuť k jídlu (nejčastěji: campary, martini, cinzano a sherry).
 • Nealkoholické nápoje
 • Vína – bílé, červené či růžové se servíruje dle skladby objednaného jídla, a to po celou dobu konzumace.
 • Digestiv – se nalévá jako poslední nápoj po jídle, na podporu trávení a zklidnění žaludku (např. koňak, calvados nebo bylinné likéry).

Jak je to s příbory a správně prostřeným stolem?

Jak správně prostřít stůl

Máme za sebou několikaletou úspěšnou cestu v oblasti gastronomie a jejího fungování s propojením na personalistiku a mzdy. Proto Vás snadno a rychle naučíme, jak po všech stránkách, efektivně založit případně vést Váš podnik s týmem snů, který Vám pomůže při vytvoření příjemného gastronomického zážitku Vašich hostů. Náš příběh si přečtěte tady >>
Komentáře
 1. Helena napsal:

  Děkuji za článek, je opravdu přínosný 🙂

  • Katka napsal:

   Dobrý den,

   děkujeme a jsme rádi, že Vám článek něco přinesl. S pozdravem

   Katka a David

 2. bambucccha napsal:

  Přínosný článek, hodil se i do seminárky. Výstižné

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.